Ознака: рочиште

Издвојуваме

Молба за присуство на рочиште кое ќе се одржи на ден 4.12.2020 година (петок) во 12ч и 30 минути

Денес во 12 часот и 30 минути ќе се одржи судење за предметот познат во јавноста како ,,ТНТ,,. Сметам дека присуството на медиумите и невладините организации е од круциално значење […]

Вести

И Мартин Протогер е позитивен на Корона, одложено рочиштето за „Титаник“

И Мартин Протогер е позитивен на Корона, одложено рочиштето за „Титаник“ Одбраната на Протуѓер, до Судот доставила известување дека и сопругата на обвинетиот е позитивна на коронавирусот. Според протоколите, тој […]

Вести

Ново рочиште за „Рекет“, Јанева ќе ги предложи своите сведоци

Судењето против Бојан Јовановски-Боки 13 и Катица Јанева, обвинети во предметот „Рекет”, денеска продолжува во Кривичниот суд во Скопје. На минатото рочиште завршија исказите на сведоците предложени од страна на […]

Вести

Луј Витонот на Катица не бил оној од кај Орце, се бранеа денеска на рочиште

Луј Витонот на Катица не бил оној од кај Орце, се бранеа денеска на рочиште, беше позицијата на нејзината одбрана. Тоа наводно била сосема друга чанта од овој скап бренд, […]

Вести

Ново рочиште за „Рекет”, продолжува презентирањето на материјалните докази

Судскиот процес за предметот „Рекет“ продолжува денеска со презентација на материјалните докази. На последното рочиште за овој предмет се читаа и се презентира наредби и извештаи од одземените предмети при […]

Сцена

Почна и се одложи судењето за скандалот на векот: Карлеуша и Врањеш не се сретнаа

Јелена Карлеуша не се појави на суд, бидејќи не поминаа ни 40 дена откако почина нејзината мајка Дивна Карлеуша. ЈК ја доставила умреницата на мајка и и рекла дека тоа […]

Живот

“Тричковски го нема а? А, да го донесеме со комбе следниот пат?“, на шега прокоментира судијата

Денес во Кривичниот суд се одложи рочиштето “Бранко Тричковски против Тони Михајловски“ – актерот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во судницата дојдоа само обвинетиот Михајловски и неговиот адвокат, […]

Сцена

Наташа Беквалац не се појавила, на рочиштето дошол само Лука

Во Првиот основен суд во Белград денес продолжи судењето на Лука Лазукиќ за семејното насилство над неговата се’ уште законска сопруга Наташа Беквалац. Меѓутоа, за време на сослушувањето, процесот беше […]