Ознака: Собрание

Вести

Собранието ја изгласа новата влада

По дводневна расправа, Собранието пред полноќ ја изгласа владата предложена од мандатарот Зоран Заев. „За“ гласаа 62 пратеници, 51 гласаа „против“, немаше воздржани. Присутни на гласањето беа 115 пратеници. Пратениците […]

Вести

Заев ја претстави неговата програма за Владата пред пратениците

Заев ја претстави неговата програма за Владата пред пратениците На седницата на која единствена точка на дневен ред е избор на нова влада, пратениците го усвоија предложениот дневен ред, а […]

Вести

Пратениците ќе ја избираат новата влада во сабота

Трансформација на економијата за забрзан раст и повисок стандард, вложување во јавното здравство, намалување на стапката на сиромаштијата под 16 проценти со посебен акцент на детската сиромаштија, воведување на комунална […]

Балкан

Конституирано новото Собрание во соседна Србија, пратениците ги потврдија мандатите

Мандатите на новите пратеници беа потврдени денеска во Собранието на Србија, со кое и официјално се констируираше новиот состав, по што пратениците положија заклетва.  Пратениците положија заклетва Претседателката на седницата, […]

Издвојуваме Историја

Филип Петровски: ШТО КАЖАВ ВО 1997 ГОДИНА

63 Седница на Собранието на Република Македонија, одржана на 14 Март 1997, информација за актуелната состојба предизвикана со протестите во врска со примената на Законот за јазиците на кои се […]

Вести

Талат Џафери не се изјаснува за свикување на Собранието, Зибери толкува дека се потребни 2/3 од составот

Талат Џафери не се изјаснува за свикување на Собранието, Зибери толкува дека се потребни 2/3 од составот Официјално во Собранието е архивирана иницијатива за свикување на итна седница со две […]

Вести Македонија

Вечер во Собрание лидерска средба за СЈО ќе одржат Заев и Мицкоски

Откако минатата недела последната средба на работните групи на власта и опозицијата не вроди со плод, вечерва во 20 часот во Парламентот на лидерска средба, во формат еден плус четири […]

Македонија

Имињата на министрите од реконструираната Влада денес во Собрание

Премиерот Зоран Заев денеска ќе ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада, по што предлогот треба да биде усвоен на собраниска седница […]

Македонија

Вака вчера Шекеринска стигна во Собрание

Вчера министерката за одбрана, Радмила Шекеринска се пофали на Фејсбук како пристигнала на седницата за пратенички прашања во Собранието. Од брифингот за “Одлучен удар“ на Криволак накај пратенички прашања… Екстра брзо. […]

Вести

Пратениците внимаваат на својот изглед: Ќе се менува фитнес опремата во собраниската теретана

Собранието преку оглас бара фирма која ќе биде задолжена за сервисирање на фитнес опремата која е сместена во собраниската теретана. Пратениците пред пет години, при реновирањето на законодавниот дом добија […]

Вести

Собранието денеска треба да ги распише претседателските избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска треба да ги распише претседателските избори, за кои првиот круг треба да се одржи на 21 април, а вториот круг на […]

Вести Македонија

Иванов: Македонскиот јазол не може да се пресече, туку мора многу внимателно да се разврзува

Почитувани присутни, Уставот на Република Македонија ме обврзува како Претседател на Република Македонија барем еднаш во годината да се обратам во Собранието за прашања од мојата надлежност. Во оваа прилика, […]