Ознака: соработка

Вести

Поголема соработка помеѓу РСБСП и АСО за побезбеден сообраќај

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) и Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО) денеска потпишаа меморандум за партнерство и соработка и заедничко дејствување.Предмет на заедничка соработка ќе […]

Вести

Попоски- Курц: Покажавме дека Македонија и Австрија имаат одлична соработка

Придонесот на Македонија за затворање на Балканската мигрантска рута уште еднаш е потенциран од страна на австрискиот министер за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ Себастијан Курц, кој заедно со […]

Вести

Владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација и ќе соработува со новата администрација на Трамп

Мандатарот на новата Влада и Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за Телеграф по повод очекувањата и промените кои се случуваат на глобалната карта изјави ”Владата на Македонија ќе работи во […]

Вести

Македонија и БиХ ја продолжуваат одличната соработка во областа на военото образование

Размената на искуства на патот кон полноправно членство во НАТО, реализацијата на заедничките вежби и обуки, како и продолжување на одличната соработка во областа на военото образование, беа темите на […]

Вести

Македонскиот извоз во Германија значи работни места во Македонија

Македонскиот извоз во Германија значи работни места во Македонија, а оваа земја ни е прв трговски пат на нашата држава, вели вели за ТВ Нова пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев.-Имаме […]

Вести

Централниот регистар договори соработка со норвешкиот Регистарски центар

Централниот регистар на Република Македонија ќе соработува со норвешкиот регистарски центар „Бренесунд“ при воспоставувањето систем за параметри и алатки за спроведување кост бенефит анализи во процесите на проценка на влијанието […]

Вести

Средба помеѓу Иванов и Ердоган: Продолжување на економската соработка

Билатералните односи и соработката меѓу Македонија и Турција, со акцент на прашања од сферата на безбедноста, мигрантската криза и економските односи биле во фокусот на разговорот меѓу македонскиот и турскиот […]

Вести

Успешно заврши операцијата „Балкан“ за трговија со дрога

Полициите од Албанија, Бугарија, Македонија, Грција, Србија и Турција водеа паралелни истраги во рамки на операцијата за трговија со дрога „Балкан“ започната во 2015 година од Дирекцијата за борба со […]

Вести

Потпишана е четвртата по ред Програма за соработка во областа на културата, образованието и науката меѓу Македонија и Италија

Четврта по ред Програма за соработка во областа на културата, образованието и науката меѓу Република Македонија и Република Италија за периодот 2016-2019 година, потпишаа денеска министерката за култура Елизабета Канческа […]

Култура

Меморандум за соработка на националните библиотеки на Македонија и Кина

Директорот на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Иван К. Заров и заменик извршниот директор на Националната библиотека на Кина Чен Ли ќе потпишат Меморандум за соработка.На официјалното потпишување […]

Вести

Вељаноски: Соработката на државите од ЈИЕ е клучна за напредокот

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска се обрати на Третата пленарна сесија на Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) што се одржува во […]