Ознака: состојба

Вести

За 24 часа во Скопје хоспитализирани 36 лица со коронавирусот, вкупно во моментов се лекуваат 467 пациенти

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 19 приеми и тоа двајца пациенти биле хоспитализрани на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, тројца во ковид центарот на Клниката за […]

Вести

Реорганизација за повеќе болнички кревети, активни 19 035 ковид случаи

Се преземаат активности за зголемување на капацитетите за болнички третман на ковид пациенти, а во лекувањето се вклучува и дополнителен кадар од приватните специјализанти за да се одговори на потребите. […]

Вести

Филипче: Се намалува преносливоста на вирусот, мерките даваат резултати, но вирусот е непредвидлив

Анализите на Министерството за здравство покажуваат дека е намалена преносливоста на коронавирусот. Факторот на преносливост Р0 (ер нула), е намален од 1,5 на близу 1. Тоа значи дека еден човек […]

Вести

Зголемен бројот на приеми во болниците, нема неангажирани лекари

– Бројот на дијагностицирани на КОВИД-19 од почетокот на епидемијата во земјава надмина 47 илјади (47 050) со најновите 990 потврдени во вчерашната статистика за поминати 24 часа. Починати досега […]

Вести

Македонија прва во светот по просекот на позитивни тестови во седум дена

Според веб страницата ourworldindata.org, Македонија е неславен светски лидер според процентот на новозаразени од коронавирус во однос на направените тестови во период од седум дена! Над една третина или 35,7 […]

Вести

РЕГИСТРИРАНИ 515 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 и 20 ПОЧИНАТИ!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1293 тестирања, а регистрирани се 515 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-207, Куманово-33, Штип-33, Прилеп-25, Тетово-17, Велес-21, Битола-22, Охрид-3, […]

Вести

Починаа 13 лица, 1275 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3331 тестирања, а регистрирани се 1275 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-519, Куманово-70, Штип-36, Прилеп-75, Тетово-85, Струга-30, Велес-47, Битола-69, […]

Вести

Починаа уште 22 лица, регистрирани нови 1192 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3211 тестирања, а регистрирани се 1192 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-571, Куманово-63, Дебар-15, Штип-50, Прилеп-51, Тетово-87, Струга-10, Велес-42, […]