Ознака: терористички напад

Вести

Терористички напад во Лондон, напаѓачот убиен

Британската полиција денеска во јужниот дел на Лондон уби маж, кој претходно избодел неколку лица, а полицијата смета дека „инцидентот е поврзан со тероризам“. Се испитуваат околностите, инцидентот се третира […]

Вести

Спречен терористички наапд во Сиднеј, уапсени три лица

Австралиската полиција уапси три лица под сомневање дека инспирирани од ИД планирале напад врз цели во Сиднеј, вклучувајќи згради на полицијата и одбраната, судови, цркви и дипломатски мисии. Помошникот комесар […]

Вести

Спречен терористички напад во Франција, се апсат организаторите

Француските власти спречија терористички напад и приведоа четири лица. -Имавме доволно докази за да веруваме дека е планиран голем напад, изјави министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастнер. Неименуван полициски извор […]

Свет

Спречен терористички напад во Франција

Француските власти спречија терористички напад и приведоа четири лица. – Имавме доволно докази за да веруваме дека е планиран голем напад, изјави министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастнер. Четирите лица […]

Вести

Го молев Бог да му снема куршуми, 7 пати ја менуваше муницијата: Страшна исповед на преживеаните од терористичкиот напад на Нов Зеланд

“Луѓето бегаа, вратите биле затворени, а тој ги бркаше. Знаев дека немам шанси. Се сокрив под една клупа. Се правев дека не дишам. Менуваше муниција 7 пати”, рекол Фарид Ахмед, […]

Uncategorized

Најпотресното видео од масакрот во Нов Зеланд: Дете со крвави чорапи седи покрај својот татко кој лежи на земја

Во терористичкиот напад на две џамии во Нов Зеланд, 49 лица беа убиени, а 48 се ранети. Помеѓу оние кои го преживеаа масакрот има и деца, а едно потресно видео […]

Вести

Терористички напад во Флорида – Две бомби експлодирале во шопнг центар

Две импровизирани експлозивни направи биле детонирани во трговскиот центар во Лејк Велс во Флорида, јавува „Еј-би-си њуз“.За среќа, никој не е повреден. Трговскиот центар бил итно евакуиран по екплозијата, а […]

Вести

ИД презеде одговорност за нападот во Њујорк

Извршителот на нападот во Њујорк во кој во вторникот загинаа осум луѓе е „војник“ на ИД. Тоа го наведе вчера џихадистичката група цитирана од американски центар специјализиран за следење џихадистички […]

Вести

Најмалку 59 загинати и 527 повредени во нападот во Лас Вегас

Бројот на жртвите од нападот во Лас Вегас се  зголеми на 59, а 527 се повредени, изјави шерифот на локалната полиција Џозеф Ломбардо.Тој додаде дека истражителите пронашле 18 парчиња огнено […]

Живот

Исповед за масакрот во Лас Вегас: „Помина една жена и ми кажа сите ќе умрете“

Потресна исповед раскажа една девојка која била во публиката за време на масакрот во Лас Вегас.Таа за тамошните медиуми изјавила дека една жена само 45 минути пред нападот им говорела […]