Ознака: терористички напад

Сцена

Српската пејачка се уште не може да си дојде при себе- се огласи веднаш по драмата во Виена: Цел ноќ не можев да заспијам

Вчера во Виена имаше терористички напад, а по тој повод се огласи и Драгана Мирковиќ која заедно со семејството живее во оваа метропола. „Драги мои, бидејќи од вчера добивам многу […]

Вести

Bild: Напаѓачот во Виена нападот го најавил на Инстаграм, еве што им праќал на пријателите

Германскиот Bild пишува дека главниот осомничен за вчерашниот терористички напад во Виена чинот го најавил на Инстаграм. Негови фотографии со оружје биле објавени на денот на нападот и терористот вчера […]

Вести

Терористички напад во Лондон, напаѓачот убиен

Британската полиција денеска во јужниот дел на Лондон уби маж, кој претходно избодел неколку лица, а полицијата смета дека „инцидентот е поврзан со тероризам“. Се испитуваат околностите, инцидентот се третира […]

Вести

Спречен терористички наапд во Сиднеј, уапсени три лица

Австралиската полиција уапси три лица под сомневање дека инспирирани од ИД планирале напад врз цели во Сиднеј, вклучувајќи згради на полицијата и одбраната, судови, цркви и дипломатски мисии. Помошникот комесар […]

Вести

Спречен терористички напад во Франција, се апсат организаторите

Француските власти спречија терористички напад и приведоа четири лица. -Имавме доволно докази за да веруваме дека е планиран голем напад, изјави министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастнер. Неименуван полициски извор […]

Свет

Спречен терористички напад во Франција

Француските власти спречија терористички напад и приведоа четири лица. – Имавме доволно докази за да веруваме дека е планиран голем напад, изјави министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастнер. Четирите лица […]

Вести

Го молев Бог да му снема куршуми, 7 пати ја менуваше муницијата: Страшна исповед на преживеаните од терористичкиот напад на Нов Зеланд

“Луѓето бегаа, вратите биле затворени, а тој ги бркаше. Знаев дека немам шанси. Се сокрив под една клупа. Се правев дека не дишам. Менуваше муниција 7 пати”, рекол Фарид Ахмед, […]