Ознака: тиранската платформа

Македонија

Тони Михајловски: И двојазичноста, Тиранската платформа и промената на името едно време беа лажни вести

Познатиот актер и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски реагира на соопштението на МТСП дека лажна вест е информацијата дека се брише семејството и термините мајка и татко и […]

Вести Македонија

Ако граѓаните знаат за што ќе гласаат, ќе им биде непријатно – тврди Заев

Промените на Уставот власта сака да ги спроведе “на слепо“, односно прво да гласаат за дури потоа да дознаат за што гласале, буквално идентично како и во случајот со “Тиранската […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара СДС да ја отфрли Тиранската платформа

СДС  ја втурна Република Македонија во длабока политичка и правна криза. СДС со обидот на нелегален начин да избере Претседател на Собранието прави опасен правен преседан кој може да прерасне […]

Вести

СДСМ прави обид за државен удар и насилно спроведување на Тиранската платформа

СДСМ прави обид за државен удар  преку за насилно сценарио спроведување на Тиранската платформа.Пратениците од СДСМ почнаа со најавите дека насилно ќе гласаат за нелегитимен претседател на Собранието, кршејќи го Деловникот […]

Вести

Пратеникот Илија Димовски, до колегите од СДСМ денес порача да се откажат од манипулациите и Тиранската платформа

Пратеникот Илија Димовски, до колегите од СДСМ денес порача да се откажат од манипулациите кои што постизборно сакаат да ги спроведат во Република Македонија и да се откажат од прифатената […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична

Криминалецот Заев со својата сервилна и антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот и затоа не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од творците […]

Вести

Продолжуваат протестите „За заедничка Македонија“: Тиранската платформа нема да ја има, избори ќе има

Скоро 2 месеци македонските граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира тиранската платформа на албанскиот премиер Еди Рама. Протестите продолжуваат денеска во […]

Вести

„За заедничка Македонија“ продолжува со протести- мора да се отфрли Тиранската платформа

Граѓанската иницијатива има четири барања адресирани до политичките партии и до претседателот  Ѓорге Иванов.Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска продолжува со секојдневните собири за зачувување на, како што велат, унитарноста на […]

Вести

Со Тиранската платформа СДСМ прифатила целосна јазична еднаквост и употреба на албанскиот јазик

Тиранската платформа која СДСМ ја прифати и која е направена со помош на туѓа држава веќе подолг период е топ тема во јавноста. Една од точките од Тиранската платформа за […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа за криминогеното раководство на СДС е поважна отколку судбината на земјоделците и иднината на Македонија

Тиранската платформа за криминогеното раководство на СДС е поважна, отколку судбината на земјоделците и иднината на Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Злосторничкото […]