Ознака: топлотен бран

Вести

Македонија влегува во жолта фаза, температури над 40 степени

Продолжува периодот на претежно оснчево и многу топло време, информираат од УХМР.-Во поголем дел од земјава максималната температура ќе достигнува над 35, а на места вдолж Повардарието ќе надмине и […]

Вести

Подгответе се за ЖОЛТА ФАЗА: Еве ги препораките!

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, од утре Македонија ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза.Граѓаните од целата држава потребно е да ги почитуваат општите […]

Црна хроника

Топлотниот бран ги наполни болниците во Македонија

Високите температури кои од вчера ја зафатија цела Македонија, предизвикаа хаос. Пеколни горештини и високи температури има во скопскиот, осоговскиот, пелагонискиот и јужновардарскиот регион. Тоа го зголеми бројот на колапси […]

Вести

??????????! ?????????? ?? ?????? ???????? ????!

Препораките од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години денес важат само за Јужновардарскиот регион, кој ги опфаќа градовите Гевгелија, Струмица, Демир […]