Ознака: топлотен бран

Свет

ОН предупредуваат: Топлотниот бран предизвикува промена, температурите веќе никогаш нема да бидат исти

Високите температури кои неделава доведоа до рекордни вредности во Европа изгледа дека ќе се поместат кон Гренланд, што може да доведе до тоа замрзнатата површина да се спушти во близина или […]

Вести

НЕЗАПАМЕТЕН ТОПЛОТЕН БРАН: Еве каде се очекуваат температури над 40 степени

Западна и централна Европа ги зафати топлотен бран поради кој властите на сојузната германска покраина Саксонија-Анхалт воведоа привремено ограничување на брзината на возење на одделни делови од автопатот од претпазливост […]

Вести

Незапаметен топлотен бран во Европа следната недела- метеоролозите со важни предупредувања

Метеоролозите најавија дека Европјани следната недела ги очекуваат температури од 40 степени Целзиусови од топлотниот бран во јуни кој ќе зафати поголем дел од Европа. Од Велика Британија, до Белгија […]

Вести

Топлотен бран: Следната недела ќе вријат повеќе градови во Европа

Според предвидувањата на метеоролошките експерти вклучени во следење на промените во атмосферата, во наредниот период одредени градови во Европа буквално ќе вријат од топлина. Предвидените температури, според експертите, ќе бидат […]

Живот

Проблеми кај сите, најзагрозени метеопатите

Поради изразениот топлотен бран кој од северните предели на Африка продира кон нашата држава биометеоролошките прилики во текот на следните неколку денови кај нас ќе бидат крајно неповолни. Особено кај […]