Ознака: топлотен бран

Вести

Велика Британија зафатена од топлотен бран

Во Велика Британија трет ден по ред се забележани невообичаено високи температури на воздухот, а во северна Англија регистирирани се и пожари. Според метеоролозите во Велс утре се очекува температура […]

Вести

2017 меѓу најтоплите три години во историјата

Генералниот секретар на Светската метеоролошка организација Петери Талас изјави денеска дека оваа година ќе биде меѓу најтоплите, од кога почнала да се мери температурата во 19. век.Талас, на отворањето на […]

Вести

Почитувајте ги препораките:Македонија викендов во жолта – алертна фаза

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на викендот што следува, територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза.За таа цел, […]

Вести

Забрани за 36 работодавачи за непочитување на препораките за работа во услови на тополотен бран

Инспекторите за труд од областа безбедност и здравје при работа донеле 36 забрани на работодавачи кои не ги почитувале препораките да не се работи на отворено од 11 до 17 […]

Вести

Лесна храна, многу течности и намалена физичка активност за време на топлотниот бран

Носење лесна, светла облека, пиење течности и вода најмалку два литра на ден, јадење повеќе овошје, зеленчук и свежа храна, намален интензитет на физички активности, се основните препораки за граѓаните во […]

Вести

Најтопло се очекува да биде за време на викендот до 42 степени

До четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса, што ќе услови да продолжи периодот на претежно сончево, многу топло и суво време. […]

Балкан

Во Србија прогласена е црвена фаза

Поради високите температури, на целата територија на Србија денеска е прогласена „црвена фаза“, јави Танјуг.„Црвената фаза“ означува предупредување за температури од над 38 степени Целзиусови, што можат да бидат штетни поздравјето […]