Ознака: тоше проески

Сцена

„Со тебе под еден чадор да се стиснам“ – 15 години од албумот „По тебе“ на Тоше Проески

Во 2005 година, Тоше Проески го издаде неговиот петти студиски албум. „По тебе“ е издаден низ целата територија на поранешна Југославија, на македонски и српски јазик („Pratim te“), и ќе […]

Сцена

Марија Шерифовиќ: „Тоше Проески е единствениот изведувач со кој сакав да снимам дует“

Еден од најдобрите вокали во Србија, Марија Шерифовиќ зад себе има многубројни хитови, но нема многу дуети. Во интервју за 24сата.хр таа откри со кој изведувач би сакала да сними […]

Магазин

Уникатен, незаборавен, непреболен… Најубавите цитати од Тоше Проески

Пред 36 години на овој свет дојде „ангел“, кој со својот милозвучен глас, скромноста, шармот, добрината и хуманоста успеа да допре до срцата на милиони лица. Него го сакаше цела […]

Сцена

Крвта не е вода: Внукот на Тоше со емотивна фотографија се потсети на кобниот ден- Вака изгледа денес Кристијан

Денеска на годишнината од смртта на Тоше Проески неговиот внук Кристијан објави емотивни фотографии на неговиот Инстаграм профил. Инаку Кристијан Ристески, внукот на Тоше Проески, тргна по стапките на својот […]

Магазин

Неколку часа пред кобниот час: Вечерта на 15 октомври Тоше Проески кажа морничави зборови кои до ден денес останаа мистерија (ВИДЕО)

На 15 октомври некаде околу 21 часот заедно со Зафирчев го снимивме последното интервју на Тоше Проески. Мојата бајадера отиде некаде заедно со ѕвездите, животот се менува инстантно. Тоше не […]

Сцена

„Јас сум давеник во море“: Еве каде е и што работи 12 години подоцна менаџерката на Тоше, Лилјана Петровиќ

Денес се навршуваат 12 години од смртта на македонскиот легендарен пејач Тоше Проески, а Лилјана Петровиќ, поранешната менаџерка на Тоше Проевски, неодамна ги демантираше шпекулациите дека повторно почнала да работи […]

Сцена

Неколку часа пред кобниот час: Вечерта на 15 октомври Тоше Проески кажа морничави зборови кои до ден денес останаа мистерија

На 15 октомври некаде околу 21 часот заедно со Зафирчев го снимивме последното интервју на Тоше Проески. Мојата бајадера отиде некаде заедно со ѕвездите, животот се менува инстантно. Тоше не […]

Македонија

Концертите ми го продолжуваат животот и ми даваат желба за живот: 12 години од последното „Ѕвездено небо“ на Тоше (ВИДЕО)

„Ова ми е најубавиот провод на целиот свет. Овие концерти пред кои имам најмногу трема, верувате ли дека ми го продолжуваат животот. За нив живеам и работам“. Вака Тоше Проески […]

Живот

Тоше Проески: Кога ќе ви одземат сè, ќе ви останат двете раце, составете ги една до друга за молитва

Секоја жена на овој свет заслужува, барем во очите на еден маж во еден момент, во една секунда, макар тоа било и само еднаш во животот, да се почувствува најпосакуваната […]