Ознака: трансплатација

Вести

Почивај во мир хероино: Погребана Емилија Динева, жената чии органи спасија три животи

Вчера на гробиштата во Сретеново, Дојран беше погребана Емилија Динева, чие срце спаси еден човечки живот, а нејзините бубрези спасија уште два. Нејзиното семејство ја потсети Македонија, што значи да […]

Вести

Синот на мажот што доби срце: Фамилијата на Емилија да знае – нејзиното срце уште чука

Денес пред медиумите имаше прес-конференција министерот Венко Филипче, поврзана со историската трансплантација на срце во Македонија, каде меѓу другите изјава даде и Васил Огненовски, синот на мажот кој го доби […]

Вести

Како се одвиваше првата трансплантација на срце во Македонија

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиохирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех […]

Сцена

На Селена Гомез ѝ бил пресаден бубрег, го донирала нејзината најдобра пријателка – фотографијата од болница ќе ве трогне

“Ми го даде најголемиот можен порадок. Се жртвуваше за да ми го подари бубрегот. Неверојатно сум благословена. Ја сакам како сестра”, напишала пејачката.На познатата пејачка Селена Гомез ѝ бил пресаден […]