Ознака: храна

Живот

Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

поред зборовите на нутриционистката Росана Раст, постојат многу видови зеленчук кои содржат протеини, а кои треба да ги конзумираме често. Еден од нив е и спанаќот. Спанаќ Тој содржи калиум, […]

Живот

7 видови храна со најмногу железо

Железото е навистина важен минерал што помага во разнесувањето кислород низ телото. Националниот институт за здравје препорачува жените на возраст од 19 до 50 години да внесуваат 18 милиграма железо […]

Живот

Црвеното месо поврзано со зголемен ризик од рак на дојка

Честата конзумација на црвено месо во раната детска возраст може да доведе до благо зголемување на ризикот од рак на дојка, тврдат научници од Харвард. Според нив, намалувањето на конзумацијата […]

Сцена

Еве како се храни Меган Маркл: Во работни денови почитува одредени правила, а викендите се почестува!

Со пилатес и трчање го одржува телото во топ кондиција, но крие уште по некоја тајна Покрај фитнес рутината, војвотката од Сасекс Меган Маркл успешно ја одржува својата тежина и […]

Вести

Да не се внесува храна од Бугарија, фармерите да не ги пуштаат свињите на паша

Македонските граѓани кои патуваат во Бугарија, при враќање во земјава, во личниот багаж да не носат храна од животинско потекло зашто ќе им биде одземена на граничните премини, соопшти Агенцијата […]

Занимливости

Старец ја замолил келнерката да му ја исече храната: Не ни претпоставувала дека потоа ќе се случи нешто кое ќе и го промени животот

Еден мал чин на љубезност на една келнерка во Тексас и донел 16.000 долари. 18-годишната Евони Вилиамс работи во ресторан каде пред неколку дена еден старец ја замолил да му […]

Живот

Контролирајте го стресот, ќе ги контролирате и килограмите

Стресот е психолошка и физиолошка реакција на барањата кои ни ги поставува секојдневието. Доколку истите се многу големи, а можностите за нивно реализирање мали (пример, немање доволно време) доаѓа до […]