Ознака: храна

Живот

Немојте да јадете пилешко месо кое само по себе ги има овие чудни линии

Одредени пореметувања во мускулите, влијаат на квалитетот на пилешките гради ширум светот, а од Здружението на Фармери, советуваат да се обрне внимание на изгледот на месото кое го купуваме, особено […]

Живот

4 знаци дека сте нетолерантни на некоја храна

Нетолеранцијата на храна може да биде вистински кошмар за вашето тело. Кога се справувате со вакво нарушување, имате проблеми со варење одредени видови храна. Храната што најчесто е поврзана со […]

Сцена

Јадете како Џенифер Лопез: Ова е нејзиното дневно мени

Една од најубавите жени на светот, актерката и пејачка Џенифер Лопез, неодамна објави фотографија на социјалните мрежи и искоментира: Се чувствувам како суперхерој. Никогаш не сум била во подобра форма […]

Живот

Погодете какви здрави продукти јадат нашите соседи

На нашето поднебје добрата храна отсекогаш била приоритет, нешто на кое се посветува внимание, време и љубов, централна намирница што не’ поврзува на секој социјален настан. А што всушност значи […]

Живот

Три значајни работи кои родителите што летаат со бебе можат целосно бесплатно да ги внесат во авион

Најубав момент во животот на секое дете е првото заминување во странство, но за родителите тоа може да биде малку стресно. Една од главните грижи на родителите е багажот на […]

Живот

Која храна е добра за вашата вагина и вашите гради

Прочитајте која храна е добра за вашите интимни делови. Сливи и праски. Овие вкусни овошја се полни со антиоксидансите т.н  полифеноли кои ја спречуваат појавата на  ракот на дојката. Цитрусите, […]

Живот

Повеќе луѓе умираат поради дебелина отколку од неухранетост

Според истражувањето на здравствената состојба во светот, спроведено во 187 земји, од дебелина можат да починат повеќе луѓе отколку од неухранетост. На глобално ниво, како што покажува истражувањето, поради дебелина […]

Живот

10 одвратни работи кои ги прават рестораните со цел да заштедат

Кога јадат во ресторани, поголемиот дел од луѓето очекуваат внимателно припремен оброк од квалитетни состојки, но вистината е често поинаква. Рестораните неретко користат трикови со цел да заштедат пари, а […]

Живот

Шест намирници кои создаваат целулит

Полесна храна, сиромашна со заситени маснотии, богата со витамини, минерали, влакна и вода – вака треба да изгледа исхраната која ќе ве “заштити” од целулитот. Целулитот настанува поради неколку причини […]