Ознака: храна

Живот

Еве и како храната можете да ја вакумирате, иако не поседувате таков апарат

Сите ние знаеме дека многумина веќе на големо ја подготвуваат зимницата за претстојната сезона, а овој трик во контекст на таквите подготовки и тоа како ќе ви помогне!Најдобар начин за […]

Живот

Девет дена без шеќер- Резултатот е драматичен

Целосното избегнување на шеќер уште на краток рок има драматични резултати, покажала нова студија.Иако не пружа секоја храна еднакво чувство на награда, за повеќето од нас тоа го постигнува благото, […]

Живот

Драстичното намалување на калориите и само два дена во неделата е штетно по здравјето

Популарната диета “5:2” во која 5 дена во неделата се јаде нормално, додека 2 дена во неделата, калорискиот внес се сведува на четвртина од стандардниот внес, има многу лошо влијание […]

Кулинарство

Благодарение на оваа состојака домот нема да ви мириса на храната која ја готвите

Ако сте правеле ручек, сте пржеле месо, риба, или непто друго со силен мирис, а потоа никако не може да излувтирате, се што ви треба е оцет. Само ставете оцет […]

Живот

Секоја домаќинка користи алуминиумска фолија, но дали знаете на која страна треба да биде свртена кон храната?!

Алуминиумската фолија има две различни страни.Додека едната е сјајна и исполирана, другата е мат. Тоа е резултат на процесот на производство, а тоа влијае врз подготвувањето на храната. Некои произведувачи […]

Живот

Четири намирници кои не прават нервозни

Постои храна која го забрзува метаболизмот, го запира производството на адреналин, краткотрајно ни дава енергија а веднаш по тоа сме многу напнати.Солена храна. Избегнувајте да внесувате солена храна особено кога […]

Живот

Од самиот мирис на храната се зголемува телесната тежина

Нова студија од Универзитетот Калифорнија во Беркли утврди дека мирисот на храна пред самото конзумирање може да го поттикне телото да складира масти наместо да ги согорува, што води до […]

Сцена

Има милиони а не сака да плати лежалка и јаде храна донесена од дома

Триесет и две годишната пејачка Кети Пери за кратко го остави микрофонот и го замени со пилешки копани приготвени дома.Ѕвездата која е на одмор во Италија за време на викендот […]

Живот

Единаесет видови на храна од кои ќе чувствувате повеќе глад

Се чувствувате гладни? Би  требало  да јадете. Но, што  доколку  храната која ја јадете  всушност   ве прави  погладни   отколку  што  бевте пред да навалите? Тоа е многу  честа  загатка. „Гладот  е  […]

Живот

Внимавајте да не се омрсите: Ова е храна која НЕ Е ПОСНА, а убедени сте во спротивното!

Почна големиот велигденски пост, а се повеќе луѓе се одлучуваат да постат.  Постојат многу недоумици што е дозволено да се јаде во тие денови, а што не е. Кога се […]