Ознака: храна

Uncategorized

Петте видови храна кои предизвикуваат зависност

Ако често ги јадете овие пет типови на храна, загарантирано е дека ќе ве направат зависни.Иако концептот на зависност од храната е дискутаабилен меѓу научниците, постојат се повеќе докази дека […]

Живот

Четири најдобри намирници кои го топат салото на стомакот

Одредена исхрана и правилна диета играат голема улога доколку сакате да поработите на своето здравје, но и изглед, особено ако сакате да имате рамен стомак. Житарки Тие влегуваат во групата […]

Живот

Со овој начин на исхрана се намалува бројката на смртни случаеви

Вегетаријанскиот начин на исхрана може годишно да спаси милион Американци, според резултатите од истражувањето спроведено на Харвард. Научниците од Харвард велат дека луѓето ја потценуваат зелената исхрана, пренесува Телеграф. Во […]

Живот

Заборавете ги диетите – Појадокот е најбитен оброк

Најновите истражувања на нутриционистите покажуваат дека ритамот на современиот живот наложува појадокот да биде единствениот оброк што го јадеме дома и затоа треба да обезбеди доволно енергија за почеток на […]

Живот

Еве неколку причини зошто јадете кога всушност не сте гладни

Сите сме виновни за прекршокот „полнење на стомаците кога всушност не сме гладни“. Свесно или несвесно, си дозволуваме храната да стигне до нашиот желудник, без тој да ја побарал. Кога […]

Живот

Еве зошто детоксикацијата по празниците е опасна по вашето здравје

Детоксикација и слабеење се двата поими кои се традиционално најпребарувани на интернет по празниците, бидејќи сите сме преполни со храна која во изминатите денови немилосрдно сме ја консумирале.Оваа 47-годишна жена […]

Живот

Jадете месо, руска салата и сарми: Ова е одличен лек за полесно варење на храната

Новогодишните празници се смрт за желудникот. Руска салата, свинско печено, кифлички, сарми… Но, со овој напиток ќе си го олесните варењето на храната.Чаша вода е најдобар пријател на организмот на […]

Вести

Македонците најмногу јадат леб и пијат газирани сокови

Леб, компири, ориз, пилешко месо зелка, пиперки, јаболки и лубеници се меѓу производите што годишно најмногу ги конзумираат граѓаните во Македонија.Статистиката покажува дека просечно еден граѓанин во Македонија јаде 70 […]

Живот

Имала 118 килограми: Ги јадела само овие 3 намирници и ослабела 60 килограми

Кели Хоган (37) имала дури 118 килограми, а за да ја намали својата телесна тежина својата исхрана ја сведе на само три намирници, и ги исфрли сите јаглехидрати.Оваа мајка од […]

Живот

Во кои намирници се кријат здравите маснотии?

Избегнувањето на маснотиите во целост е нешто што докторите никако не го препорачуваат. На маснотиите се врзуваат разни витамини и минерали кои, во недостаток на маснотии, не се апсорбираат туку […]