Ознака: храна

Вести

Храната и алкохолот на новогодишната ноќ да бидат во умерени количини

Една до две чашки алкохол за Среќна Нова Година. Пиењето да биде задолжително во комбинација со храна. Клиничките токсиколози советуваат на умерено консумирање на жестоки пијалоци и храна за добар […]

Живот

Дознајте што точно се случува во нашето тело кога ќе се прејадеме

Често чувствуваме заситеност дури откако ќе внесеме големо количество на храна, што е последица на доцнење на сигналите кои од желудникот одат во мозокот.Желудникот главно не е поголем од тупаница […]

Издвојуваме

Новитети од Дистрикт бар и ресторан за максимално гастрономско уживање

Сместен во строгиот центар на Скопје, Дистрикт бар и ресторан претставува гастрономска оаза, кој на гостите им нуди исклучителна храна, специфична по спојот од источноевропски и медитерански влијанија.„Без свежи намирници, […]

Занимливости

Најново истражување откри: Вообичаените адитиви во храната се поврзани со создавање рак на дебелото црево!

Тие се значајна состојка на голем број видови преработена храна и помагаат да се одржи текстурата и доследноста на прехранбените производи додека се продолжува рокот на траење.Но, изгледа дека хемиските […]

Сцена

Хит приказна од породилиште: Докторите пронашле кутија кекс која мириса чудно, кога ја отвориле им се смрачило!

Медицинските сестри  во кутија со „плазма“  кекси пронашле нешто  што  тука никако не смеело да се стави.Роднините и пријателите при посета во болница задолжително  носат плескавици, ход-дог, јајца, разни лиснати […]

Вести

Македонија во престижниот „Вог“: „Секој оброк е направен со страст и со љубов“

Македонската кујна и трпеза е претставена во едно од најстарите и најпознати списанија во светот, американски „Вог“.Авторот Клер Волкман за Македонците вели дека се прегостољубиви, а нашата кујна една од […]