Ознака: храна

Занимливости

Кога ги убивате осите, и наштетувате на ЕКОНОМИЈАТА: Еве како!

Осите се една од најнеомилените летни глетки. Ни зујат на скарите и пикниците, и се закануваат со бодеж. Тие се светски омразени и вечно колнети. Но, дали навистина светот без […]

Живот

НИКАКО не подготвувајте храна во алуминиумска фолија! Еве ЗОШТО!

Подготовката на храната во алуминиумска фолија може да биде штетна за здравјето, покажуваат најновите истражувања.Универзитетот во Шарјах објави како парче месо подготвуван во фолија содржи и до 400 милиграми метал, […]

Живот

Никогаш повеќе нема да изедете повеќе отколку што треба- измерете ја совршената порција со помош на прстите!

Истражувачите од Сиднеј осмислиле  многу  едноставна метода со  која секој  ќе може да ја пресмета тежината  на својата  порција храна  на чинијата и  тоа без употреба на вага или  други […]

Живот

ТАЈНАТА НА ВИТАТА ЛИНИЈА! Храна кога помага во согорување на мастите

Храната богата со рехрамбени влакна го забрзува варењето, ги решава проблемите со столицата и помага во согорувањето на масните наслаги.Сливи Да, сливите се врвен извор на прехрамбени влакна, кои го […]

Видео

Исекла огромна бубашваба со нож: Внатрешноста ќе ве остави БЕЗ ЗБОРОВИ!

Храната обично е главниот приоритет кога е во прашање организирањето на забава.Затоа замислете го хоророт на гостите на журката на Кетрин Деј, кога ја виделе како го сече ова. Без […]

Живот

Квалитетот на месото не се одредува според бојата: Најчести ГРЕШКИ во подготвувањето на храната

Со овие неколку основни совети за правилно подготвување на храната ќе го поминете летото без вообичаените цревни бактерии што напаѓаат преку лошо подготвената храна.-Измијте ги рацете: Сте скршиле јајце или […]

Балкан

Мислевте дека Грција е скапа? Цените на хрватското приморје се ИЗГОР!

Бранот поскапувања во Грција не ги исплаши македонските туристи, кои ова лето повторно најчесто патуваат кон југ.Слободна далмација“ пренесува како се движат цените во рестораните во туристичките места на Јадранот, […]

Живот

Размислувањето за храна помага во губењето на тежината

Размислувањето за храна пред оброкот може да ви помогне во губење на тежината. Сеќавањето на вкусни оброци ви влијае да јадете помалку. Ако сонувате за крем тортата од фрижидерот, задржете […]

Живот

Што да јадете кога се чувствувате депресивни?

Депресијата често предизвикува да се впуштите на козумирање на лекови кои ги намалуваат нејзините несакани симптоми. Сепак, нема потреба да клукате апчиња, туку да почнете да конзумирате  храна која го […]

Занимливости

Хороскопот и храната

Кои намирници одговараат на кој хороскопски знак и која е тајната на витката линија на секој од нив, прочитајте во следниве редови. Овен: Нетрпелив гурман Заради нивната запалива природа, тие […]

Живот

7 правила за храната кои гарантираат витка линија

Следете ги овие едноставни правила и витката линија ќе ви биде загарантирана. Разновидноста е основа на здравјето Со мало внимание, организација на менито и проучување на рецептите, ќе ви биде […]