Ознака: хроника

Избор на уредникот

Хроника на кооперативноста при обезличувањето на Македонија

27 февруари 2018. 15.000 души на студ и снег протестираат против идејата за промена на името. Мицињата „СЕ ОГРАДИЈА“ 17 јуни 2018. Масовни протести во Скопје против капилитулацијата од Нивици. […]

Избор на уредникот

Како во СССР сите пиеле од ИСТА чаша и „воопшто“ не се разболувале?

Како во СССР сите пиеле од ИСТА чаша и „воопшто“ не се разболувале? Пред прочуените советски апарати за самопослужување со газирана вода луѓето стоеле во редици, а во нив имало […]

Црна хроника

Обвинение за татко и син кои неовластено држеле оружје и дрога

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица – татко и син, кај кои при претрес беше пронајдено огнено оружје и дрога. […]

Избор на уредникот

МИНУВАЊЕ НИЗ ОГРАДАТА – Цуцуловски

МИНУВАЊЕ НИЗ ОГРАДАТА. Повторно ја објавувам песната „Ограда“ од американскиот поет Карл Сандберг: „Камената куќа крај езерото е довршена и работниците почнуваат да ја оградуваат. Оградата е направена од железни […]