Ознака: цимет

Здравје

10 ПРЕДНОСТИ НА ЦИМЕТОТ ШТО МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ

Циметот е еден од најстарите познати зачини, а се споменува дури и во Библијата. Поради своите лековити својства долго време бил користен во различни медицински традиции во светот, а модерните […]

Живот

Зошто диетата со цимет е моментално најпопуларна во светот?

Ги топи масните наслаги, а исто така го регулира нивото на шеќер и холестерол. Диетата со цимет е прилично едноставна и не бара подготовка на посебни оброци. Таа вклучува пиење […]

Кулинарство

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Во текот на зимските вечери посакуваме да се покриеме со омиленото ќебе и да уживаме во некоја топла напивка гледајќи ја омилената серија или филм. Пробајте го овој рецепт за […]