Ознака: црква

Контроверзни фајлови

Што има чудно во црквата Св. Преображение?

Постои црква во село Локов позната како Св. Преображение. Навидум оваа црква е нормална, но сепак има нешто чудно во неа. Иако навидум оваа црква изгледа нормално, сепак чудното кај неа […]

Вести

Турција ја урна Православната црква Аја Софија во Бурса

Турција ја урна Православната црква Аја Софија во Бурса Tурските власти вчера ја урнале историската грчка православна црква во регионот на Бурса, во северозападна Турција, која подолго време била напуштена, […]

Вести

Најмалку 40 верници се заразиле по служба во црква во Франкфурт

Најмалку 40 верници се заразиле по служба во црква во Франкфурт Градот Франкфурт преку своите служби, извести дека над 40 учесници во миса во една од градските цркви се заразиле […]

Вести

Кавадарци: Свештеници со икони и крстови против КОРОНА ВИРУСОТ (видео)

Кавадарци: Свештеници со икони и крстови против КОРОНА ВИРУСОТ „Првите кои излегоа и предложија да се затворат храмовите и да не се служи света литургија се токму оние лажни верници […]

Избор на уредникот

Отец Јаков: бадникови гранчиња е исклучиво српски обичај, кој не го негува ниту една од Православните Цркви

„Покајание“: Во пресрет на големиот празник на Христовото раѓање, верувам, ќе ги интересира читателите Вашето објаснување за чинот на палење бадникови огнови, придружено со алкохол, музика и многу храна. Од […]

Видео

Чудо во манастирот Иверица: Икона на Св. Петка може да ја открие вашата душевна состојба

Малкумина сигурно слушнале за манастирот „Иверица“ која се наоѓа во близина на Ниш. Српскиот манастир кој бил обновен од грузиски монаси во 1903 година крие една икона која има чудотворна […]

Вести

Паника во Мелбурн: Уапсен маж пред црква

Еден маж е уапсен во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн, при операција на австралиската полициска единица за борба против тероризмот. Според полицијата, нема никакви […]

Живот

Дали се крстите кога минувате пред црква: Откриено е дали ова е механично дејство или христијански чин

Додека едни сметаат како механичко дејство кое нема никаква поврзаност со религијата или со Бог, други овој чин го сметаат како израз на почит спрема светоста и религијата. Прашањето кое […]