Ознака: штетно

Живот

Дали знаете дека цигарата е штетна дури и откако ќе ја изгаснете во пепелникот?

Научниците од Националниот институт за технологија во САД открија дека отпушоците од цигарите се поопасни за здравјето на луѓето отколку што мислите поради високото ниво на никотин што се создава […]

Технологија

Батериите за електромобили се штетни за околината

Меѓународната организација Амнести Интернешнал ја осуди индустријата за електрични возила која се претставува како пријател на околината, а, како што наведуваат оттаму, произведува батерии „со помош на фосилни горива и […]

Живот

Храна која буквално ве води во смрт

Резултатите од големото истражување на француските научници покажале дека лицата кои консумираат поголема количина на екстремно преработена храна, како газирани пијалаци, индустриски леб, готови јадења, готови пилешки медалјони или месни […]

Живот

Не смеете да замрзнувате веќе одмрзнат сладолед: Прочитајте зошто е опасно

Лето е, а кога е топло, нема ништо поубаво од тоа да се разладите со вкусен сладолед. Сепак, и од него демне опасност, особено ако не го чувате правилно. Најлошото […]

Живот

Еве што му прават цигарите на вашето срце

Светската здравствена организација објавила шокантна видео-снимка која прикажува колкава штета му нанесува пушењето цигари на срцевиот мускул. СЗО ја објавила снимката со цел да ја подигне свеста за дејството на […]