ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД И БЕЗУМИЕ ВО ТУРЦИЈА: Убиен е борецот за права на Курдите!

Најмалку две лица загинаа, а повеќе беа ранети во нападот на терористичката организација ПКК, во турскиот југоисточен град Дијарбакир.При нападот во предградието Сур во Дијарбакир, убиен е претседателот на адвокатската комора Тахир Елчи. Имено, терористи отвориле оган на Елчи во Сур, откако била одржана конференција за новинари.
Безбедносните сили во Дијабакир возвратија на отворањето оган и дојде до конфликт, во кој повеќе лица беа ранети, како и новинарот на АА Азиз Аслан.
Еден од тројцата полицајци починал откако бил префрлен во болница.
Останатите ранети во нападот, исто така биле префрлени во болница.При нападот во предградието Сур во Дијарбакир, убиен е претседателот на адвокатската комора Тахир Елчи. Имено, терористи отвориле оган на Елчи во С

Пронајдете не на следниве мрежи: