Тинејџер беше убиен за време на судирите меѓу полицијата и курдските демонстранти во југоисточна Турција

Четиринаесет годишно момче беше убиено за време на судирите меѓу полицијата и курдските демонстранти во југоисточна Турција синоќа, а еден маж беше ранет, изјавија претставници на силите за безбедност.Протестите се одржаа во Џизре, град со претежно курдско население во близина на границата на Турција со Ирак и Сирија, каде изминатите недели имаше судири меѓу поддржувачите на курдската исламистичка партија Хода-Пар и младински групации, поврзани со Курдската работничка партија (ПКК). Нема индикации дека Хода-Пар е поврзана со синоќешниот инцидент. 
Момчето било застрелано во пределот на градите, по што е однесено во болница, каде починало, изјавија претставници на силите за безбедност.
Според очевидци момчето било застрелано од полицијата додека се враќало од работа. 
Дваесет и осум годишен маж е ранет во судирите и тој е хоспитализиран.Протестите се одржаа во Џизре, град со претежно курдско население во близина на границата на Турција со Ирак и Сирија, каде изминатите недели имаше

Пронајдете не на следниве мрежи: