Тинејџерка починала поради опасност која ДЕМНЕ во базените!

Аква паркот во Северна Каролина (САД), е затворен откако 18-годишната Лорен Сајц починала поради тоа што во организамот внела амеба која го јаде мозокот.„Првите резултати покажаа дека оваа опасна амеба е присутна во водата. Аква паркот е веднаш затворен“ – рекоа официјалните лица и додадоа дека водата е испитана дури 11 пати.
Родителите на несреќното девојче се очајни.
„Срцето ни е скршено, изгубени сме без нашата Лорен. Не можеме да прифатиме дека нашето девојче кое толку го сакаше животот и природата да умре на ваков начин“ – вели таткото Џејмс.
Овој тип на амеба може да се најде во текот на летото во слатките води.
Го напаѓа мозокот во рок од 9 дена, а во 97 проценти од заразените завршуваат трагично.„Првите резултати покажаа дека оваа опасна амеба е присутна во водата. Аква паркот е веднаш затворен“ – рекоа официјалните лица и додад

Пронајдете не на следниве мрежи: