Триесет пожарникари се здобија со повреди поради шумскиот пожар кој беснее во Австралија

Loading...

При обид да го изгаснат пожарот во сојузна држава Јужна Австралија, полесно се повредени околу 30 пожарникари.Пожарникарите пред најавеното зголемување на температурата до 38 степени Целзиусови во среда и засилувањето на ветровите, се обиделе да го стават пожарот под контрола. Спасувачките екипи соопштија дека огнот може да зафати нови 13.000 хектари шума.
Во погодениот реон живеат околу 40.000 луѓе кои се занимаваат со земјоделство и лозарство.
Метеоролозите наведуваат дека временските услови во сојузната држава Јужна Австралија се потешки од 1983 година, кога во пожари во државите Викторија и Јужна Австралија загинаа над 70 луѓе и изгореа илијада домови.Пожарникарите пред најавеното зголемување на температурата до 38 степени Целзиусови во среда и засилувањето на ветровите, се обиделе да го стават п

loading...
Loading...