Триумф на Челзи во Лига Европа

Челзи во последните минути од финалето на „Амстердам арена“ ја совлада Бенфика со 2-1 и успеа да и го одземе трофеот во последните минути.
Се чини дека тимот на Рафа Бенитез знае како да игра финалиња. Откако претходната сезона против Баерн Минхен изигра одлично тактички подготовено оваа година истото се случи и против Бенфика.
Челзи играше смирено и ги чекаше своите шанси кои ги искористи преку Фернандо Торес и Бранслав Ивановиќ. Стрелец за Бенфика беше Кардозо.
Со тоа Челзи стана првата екипа која по Лигата на Шампионите ја осови и Лига Европа.Челзи во последните минути од финалето на „Амстердам арена“ ја совлада Бенфика со 2-1 и успеа да и го одзе

Пронајдете не на следниве мрежи: