Турските служби молчат: Мистериозна смрт на новинарка на BBC!

Поранешната новинарка на Би-Би-Си Џеки Сатон, пронајдена е обесена на истанбулскиот аеродром Ататурк, а нејзините пријатели сметаат дека е невозможно да извршила самоубиство и тврдат дека е убиена.Џеки Сатон полетала од Лондон и слетала во Истанбул, каде го пропуштила летот за ирачки Ербил. Локалните медиуми јавуваат дека била вознемирена бидејќи морала да купи нова карта, а нејзиното тело, обесено во тоалетот, подоцна го пронашле тројца руски патници.
Сите што ја познаваат се скептични дека таа извршила самоубиство.
– Најцврстата жена која сте можеле да ја запознаете, а турската полиција вели дека таа извршила самоубиство бидејќи задоцнила на лет, напиша нејзиниот пријател и колега Кристијан Бауер на Твитер.
– Јас не сум за теории на заговор, но ако Турците велат дека безбедносната камера на Ататурк била расипана, тогаш Џеки е убиена.
Сатон работела како директорка на Институтот за известување за војна и мир, организација која ги поддржува активностите на новинарите во кризни ситуации.Џеки Сатон полетала од Лондон и слетала во Истанбул, каде го пропуштила летот за ирачки Ербил. Локалните медиуми јавуваат дека била вознемирена бид

Пронајдете не на следниве мрежи: