Украинските војници денеска се бореа против руските тенкови во Луганск!

Loading...

Украинските сили се денеска повлекоа од главниот аеродром во Луганск во источна Украина, откако претходно добија наредба да го сторат тоа, изјави портпатолот на украинската војска, Андриј Лисенко.Портпаролот на украинската војска Андриј Лисенко, изјави дека повлекувањето било организирано.
Тој истакна дека во изминатите 24 часа загинале седуммина украински војници.
Претходно денеска беше соопштено дека украински војници се судриле со руски тенковски баталјон во Луганск, а дека руските воени единици се движат кон други големи градови во источна Украина.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров претходно изрази надеж дека учесниците на денешната средба во Минск ќе се согласат за условите за итен и безусловен прекин на огнот во источна Украина.
„Мораме да седнеме и да разговараме, но не и да инсистираме на нереални барања бунтовниците да се откажат од оружјето и да оставиме да бидат убиени. Тоа е главната цел на мировниот план на Порошенко“, кажал Лавров на средба со студентите на Московскиот државен институт за меѓународни односи.Портпаролот на украинската војска Андриј Лисенко, изјави дека повлекувањето било организирано.
Тој истакна дека во изминатите 24 часа загин

loading...
Loading...