Ураганот „Марија“ направи хаос за едно деноноќие

Ураганот “Марија”, кој беснееше во Атлантскиот Океан, се зголеми и го достигна петто највисоко ниво на скалата Сафир-Симпсон, објави Националниот истражен центар за урагани со седиште во Мајами. Според најновите податоци, ураганот е 50 км северно од францускиот остров Мартиник и патува северозападно со брзина од 71,5 m / s.
Во врска со претстојното наближување со најуништувачката стихија беше прогласена тревога на островот Сент Луси, Британските и Американските Девствени Острови, Мартиник, Гвадалупе, Антигва и Барбуда. 
Заради уште поголема природна опасност, американскиот претседател Доналд Трамп објави дека ќе обезбеди федерална помош на Девствените Острови. Со нарачка што ја потпиша, американското Министерство за домашна безбедност и Сојузната агенција за управување со вонредни ситуации (ФЕМА) ќе имаат можност да ги координираат своите активности за поддршка на областите погодени од катастрофите. “Марија” е новиот кошмар за Карибите по катастрофалниот “Ирма”.Според најновите податоци, ураганот е 50 км северно од францускиот остров Мартиник и патува северозападно со брзина од 71,5 m / s.
Во врска

Пронајдете не на следниве мрежи: