Видео: Објавено видеото од падот на боингот 777 во Сан Франциско

Најмалку двајца патници загинаа кога авионот Јужнокорејската компанија Asijana ерлајнс  со повеќе од 300 патници се урна во пистата.
САН ФРАНЦИСКО – американски Ен-Ен ја објави вечерва првата снимка од падот на “Боинг 777” ! Најмалку двајца патници загинаа кога авионот со повеќе од 300 патници удри во пистата при слетувањето на Меѓународниот аеродром  во Сан Франциско и се запали. 
Погледнете го видеото тука
Во болницата се пренесени 182 патници, од кои 49 се во критична состојба, според претставник на аеродромот.
Кинеските државни медиуми објавија дека ги идентификувале двајцата загинати во авионска несреќа во Сан Франциско и дека жртвите двајца шестнаесетгосишни ученици кои требало да го поминат летото во кампот на младите луѓе во Америка. Кинеската централна телевизија објави дека жртвите биле двајца ученици од средно училиште во источната провинција на Кина, Џеџианг.
Најмалку 70 кинески учениците и наставниците беа на летот. Одеа во летните кампови во САД, соопштија образовните власти на Кина. Двајцата мртви ученици беа идентификувани како Је Менгјуан и Ванг Линџиа, пренесува АП.
Повеќе за авионската несреќа прочитајте на линкот
 
 
 
 Најмалку двајца патници загинаа кога авионот Јужнокорејската компанија Asijana ерлајнс  со повеќе од 300 патници

Пронајдете не на следниве мрежи: