Видео: Ова е ракетата со која ќе се лета на Марс!

Loading...

Ракетата на вселенскиот лансиран систем( Space Launch System – SLS) вредна седум милијарди долари, ќе биде пробно лансирана во ноевмри 2018 година, соопшти американската вселенска агенција НАСА. “Научивме многу за Марс преку научните и човечките истражувања. Целосно сме посветени на изградбата на ракетите- носачи и другите помошни системи, кои ќе не однесат на патот за Марс” – изјави администраторот на НАСА, Чарлс Болден.
SLS може да подигне тежина до 143 тони, што значи дека може да патува во длабочините на Сончевиот систем. 
На следната страница погледнете го видеото од новиот изум на НАСА: 

“Научивме многу за Марс преку научните и човечките истражувања. Целосно сме посветени на изградбата на ракетите- носачи и другите помошни сис

loading...
Loading...