ВИДЕО: ПОЧНА ВОСТАНИЕ ПРОТИВ ЕРДОГАН? Во Газа започнаа вооружени буни. Има и мртви и ранети!

Loading...

Иако во медиумите малку се спомнува, во Истанбул, во населбата Газа, се крена вистинско вооружено востание против владата на Ердоган.Веќе неколку ноќи по ред, траат вооружените борби против полицијата и милитантите на левичарските курдски друштва.
Порталот Haber пренесува како владата го осудува терористичките акции во населбата Газа и потврдува дека има мртви и ранети. Снимките и фотографиите од немирите се на Твитер, а турската полиција тврди дека, од страна на терористите убиле Ајхан Акс (31), полицаец кој наводно во цивилка бил меѓу курдските милитанти во Истанбул.
Откако бил застрелан, Ајхан Акс бил однесен на интензиувна нега, каде по три дена починал.
Видеото можете да го погледнете на следната страна.

 
Веќе неколку ноќи по ред, траат вооружените борби против полицијата и милитантите на левичарските курдски друштва.
Порталот Haber пренесува

loading...
Loading...