Влажен бран во Македонија, за викендот повторно изненадувања со времето

Loading...

Под влијание на влажен бран од Медитеранот ќе има врнежи од дожд, особено доцна попладне и во вечерните часови, кога на места ќе бидат пообилни (над 25л/m2) Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.Утринската температура од два до девет, а дневната од 14 до 21 степени.
Во Скопје ќе биде променливо облачно попладне и во вечерните часови со врнежи од дожд. Ќе дува слаб ветер од јужен правец.
Утринската температура  шест степени, а дневната ќе достигне до 17 степени.
Во деновите од викендот ќе преовладува стабилно време, во сабота променливо облачно со сончеви периоди, а во недела сончево со умерена облачност и малку потопло. Потоа во првите два дена од наредната седмица се очекуваат локални врнежи од дожд со послаб интензитет.Утринската температура од два до девет, а дневната од 14 до 21 степени.
Во Скопје ќе биде променливо облачно попладне и во вечерните часови

loading...