Влажниот бран најмногу дожд донесе во Маврово, Тетово и Дебар

Врнежи од дожд во текот на изминатите четири дена имаше на целата територија на државата, пообилни во Маврово, Пожаране, Тетово, Лазарополе и Дебар.Според УХМР во Маврово за 84 часа, до 7 часот утрово, измерени се 187 литри на метар квадратен воден талог, во Пожаране 150, Тетово и Дебар 137, Лазарополе 130, Охрид 96, Крива Паланка 75, Скопје 65, Тополчани 64, Битола 61, Претор 60, Крушево 59, Ѓуриште 51, Виница 48, Куманово и Берово 46, Дојран и Прилеп 45, Струмица 42, Штип 35, Демир Капија и Гевгелија 32 и Скопје-Петровец 27 литри.
Синоптичарите за утре најавуваат променливо облачно време со сончеви периоди и студено со услови за слаб снег на планините. Ќе дува умерен северен ветер, особено вдолж Повардарието. Од вторник утринските температури во најголем дел од земјата ќе бидат под нулата.Според УХМР во Маврово за 84 часа, до 7 часот утрово, измерени се 187 литри на метар квадратен воден талог, во Пожаране 150, Тетово и Дебар 137, Ла

Пронајдете не на следниве мрежи: