Во новогодишната честитка на Путин се најде и порака упатена до Обама

Loading...

Рускиот претседател Владимир Путин во новогодишната честитка до американскиот претседател Барак Обама, порачал дека Москва и Вашингтон ја делат одговорноста за мир во светот.Кремљ вчера објави неколку новогодишни пораки пратени до шефови на држави и меѓународни организации, како што се Олимпискиот комитет и ФИФА, пренесува AP.
Укажувајќи на 70-годишнината од сојузничката победа во Втората светска војна, Путин истакна дека таа треба да послужи како потсетник на „одговорноста која Русија и САД ја имаат за одржување на мирот и меѓународната стабилност“.
Москва се согласува за унапредување на односите, но доколку постои „рамноправност и взаемно почитување“.
Имено, на списокот државници кои добиле порака од Кремљ не се нашол украинскиот претседател Петро Порошенко.Кремљ вчера објави неколку новогодишни пораки пратени до шефови на држави и меѓународни организации, како што се Олимпискиот комитет и ФИФА, пренес

loading...
Loading...