Во понеделник одпочеток судење за масакрот кај Смилковци

Loading...

Во понеделник, на 12 февруари на обвинителна клупа повторно ќе седнат обвинетите во случајот „Монструм“ за масакрот кој се случи кај Смилковско Езеро, пренесе Фокус. Врховниот суд ги прифати жалбите на одбраната во случајот „Монструм”, со што тој се враќа од почеток. 
Врховен донесе одлука и да ги ослободи од притвор Агим Исмаиловиќ, Хаки Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост, односно не смеат да го напуштат градот во кој што живеат, а имаат и обврска двапати неделно да се јават во Основниот суд Скопје 1.
Меѓународните потерници за Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, се уште се активни.
За потсетување, масакрот се случи на 12 април 2012 година кај Смиљковското Езеро, каде што беа убиени четири момчиња и рибар. Врховниот суд ги прифати жалбите на одбраната во случајот „Монструм”, со што тој се враќа од почеток. 
Врховен донесе одлука и д

loading...
Loading...