Volkswagen Golf GTD – најмоќен до сега

Loading...

Wolkswagen алтернативата за GTI верзијата, Golf GTD, доаѓа со повеќе сила и помала потрошувачка на гориво и помала емисија, во споредба со своите претходници.
Овој автомобил е придвижен од 2.0 литарски дизел агрегат со турбо компресор, со 181 КС. Неговата просечна потрошувачка изнесува 4,2 литри на 100 км.Во споредба со својот претходник, овој модел нуди 14 КС и 30 Nm вртежен момент повеќе, а потрошувачката му е помала за 0,9 литри .
За да го оправда своето име „Gran Turizmo Dizel“, овој автомобил до „стотка“ развива за сам0 7,5 секунди, а може да се пофали со максимална брзина од 230 км/ч.GTD во стандардната опрема има XDS динамичка контрола на возењето, како и 17 инчните „Curitiba“ бандажи. Освен тоа може да се пофали и со ксенон светла, автоматската контрола на клима уредот, систем за известување на возачот.Wolkswagen алтернативата за GTI верзијата,

loading...
Loading...