ВРЕМЕ Е ЗА ОСВЕЖУВАЊЕ! Домашен сладолед од малини со крем сир!

Loading...

Освежувачки десерт за кој не е потребно многу време.Состојки:
125мл полномасно млеко
125мл слатка павлака
1 јајце
1 жолчка
100г шеќер
125г крем сир
225г малини
1 лажица екстракт од ванила
Подготовка:
Ставете ги павлаката и млекото во сад за готвење и загрејте до вриење, па тргнете од оган. Изматете го јајцето, жолчката и шеќерот. Налејте полека топло млеко со слатка павлака непрекинато мешајќи. Вратете назад се во сад за готвење и варете неколку минути на тивок оган, непрестано мешајќи додека кремот не се згусне. Тргнете од оган и измешајте го екстрактот од ванила.
Ставете го филот во сад, кој ќе го ставите во поголем сад со ладна вода и лед за да се олади, па ставете крем низ густо мрежасто цедило. Во меѓувреме измијте ги малините. Ставете ги со крем сирот во блендер, па добро измиксајте да добиете мазна смеса. Помешајте со оладениот крем од јајца.ставете се во ладилник. Состојки:
125мл полномасно млеко
125мл слатка павлака
1 јајце
1 жолчка
100г шеќер

loading...