Вугринец: Долга е сезоната, мораме да победуваме и кога е „да се биде или не“

Металург го освои турнирот во Струга откако го совлада вечниот ривал Вардар убедливо со 25:19. Иако многумина очекуваа ѕвездите на Вардар да се „прошетаат“ до титулата, сепак шампионот покажа дека има добри млади играчи. Но, еден од најискусните во тимот, Ренато Вугринец  ја „спушта“ топката на земја и не сака преголема еуфорија.„Феноменално чувство. Ги почнавме подготовките пред 1-тина дена. Не сме во топ форма ниту ние ниту Вардар, но се покажа дека кога се играат големи натпревари формата не е пресудна. Со борбеност се се надоместува. Младите момци ме изненадија позитивно. Ова се подготовки, од искуство знам дека е се различно понатаму, кога се игра под притисок на резултатот, кога е „да се биде или не“. Треба да се издржи вака цела сезона, многу тренинзи, притисок, нервози, проблеми. Знаеме како е на Балканот, кога победуваш си цар, кога изгубиш, си се друго.“ – завршува Вугринец.
Дознајте повеќе на sport365.mk„Феноменално чувство. Ги почнавме подготовките пред 1-тина дена. Не сме во топ форма ниту ние ниту Вардар, но се покажа дека кога се играат г

Пронајдете не на следниве мрежи: