ЗАБЛАЖЕТЕ СЕ со овој едноставен рецепт за – БРЗИ КРОФНИЧКИ

Loading...

Прекрасен и брз десерт – мора да ги направите!Потребни состојки
1 квасец
80 гр маргарин
3 лажици шеќер
3 жолчки
200 мл млеко
по потреба брашно
за пржење масло за јадење
150-200 гр шеќер во прав (за валкање на крофните)
Начин на подготовка:
1. Квасецот се става во 100 мл млако млеко со малку шеќер и малку брашно да стаса.
2. Брашното и сите останати состојки, заедно со стасаниот квасец се замесуваат и тестото се остава да одмори околу 30 мин
3. Се размесува тестото и се расукува кора со дебелина околу 5 мм
4. Од кората се сечат кругови со чаша или пак прстени со две чаши – една помала една поголема
5. Додека се досечат последните кругови, првите веќе стасуваат по втор пат и може да се почне со пржење
6. Во подлабоко тенџере или во фритеза со повеке масло за јадење, врело, се пржат крофничките
7. Уште додека се топли се валкаат во шеќер во прав и се служат (најдобро со чаша млеко)
Добар апетит !Потребни состојки
1 квасец
80 гр маргарин
3 лажици шеќер
3 жолчки
200 мл млеко
по

loading...
Loading...