Заев денес го предава барањето на Иванов за мандат

Loading...

Опозицискиот лидер Заев денеска на претседателот Иванов ќе му достави 67 потписи неопходни за формирање на влада и ќе го побара мандатот.Тој рече дека ги собрал потребните потписи, како и дека се надева оти процесот на формирање влада ќе биде готов во следните 10 дена,
И еврокомесарот Јоханес Хан и НАТО побараа минатата недела од претседателот Иванов мандатот за формирање влада да му го довери на Заев, бидејќи СДСМ објави дека осигурал мнозинска поддршка во Собранието.
Иванов претходно рече дека мандатот ќе и го даде на партијата која собере најмалку 61 потпис за поддршка во парламентот, кој има 120 пратеници,
Изборите се одржаа до декември, а Иванов прво мандатот му го довери на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Меѓутоа, неговите преговори со водечката албанска партија ДУИ не успеаа.
Груевски против формирање Влада
ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да ја поддржи малцинската влада на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), ако се откаже од Законот за јазиците и т.н.. „Тиранска платформа“. Таков предлог упати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кон лидерот на СДСМ Зоран Заев преку социјалните мрежи.
Груевски му препорачува на Заев препорачува, ако сака да дојде на власт, да спроведува изборна програма, без да влијае на државните и националните интереси.
Пред тоа, во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ се посочуваше дека како партијата се противи на обидите да биде игнорирана како волјата на мнозинството Македонци, така и волјата на членовите на останатите етнички заедници, кои дале својот глас за коалицијата „За Подобра Македонија“.
 „Реализацијата на „платформата од Тирана“ и обидите за наметнување на албанскиот јазик како официјален, претставуваат преопределување на Република Македонија и се во спротивност со мултиетничкиот карактер на државата, поставувајќи ги претставниците на останатите етнички заедници во подредена позиција“, се вели во соопштението.Тој рече дека ги собрал потребните потписи, како и дека се надева оти процесот на формирање влада ќе биде готов во следните 10 дена,
И евро

loading...