Земјотрес го стресе Скопје

Loading...

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во Скопје и околината.Земјотресот е регистриран во 15 часот и 43 минути и потекнува од скопското епицентрално подрачје.
Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот е на само неколку километри источно од централното градско подрачје, со локална Рихтерова магнитуда од два степена.Земјотресот е регистриран во 15 часот и 43 минути и потекнува од скопското епицентрално подрачје.
Сеизмолошката опсерваторија при Прир

loading...