Жена со автомобил влета меѓу муслимани кои го прославувале Рамазан Бајрам

Автомобил влета меѓу верници кои го одбележувале муслиманскиот верски празник Рамазан Бајрам во Њукасл. Инцидентот се случил пред спортскиот центар Вестегејт, пренесуваат локалните медиуми. Според првите информации, повредени се пет лица, а се стравува дека меѓу нив има и деца.
Полицијата соопшти дека инцидентот не се третира како терористички напад.
Веднаш после нападот, приведена е една жена чиј идентитет се уште не е соопштен. Таа е одведена на испитување, а полицајците пробуваат да утврдат што точно се случило, при што не се верува дека инцидентот е поврзан со тероризам.
На одбележувањето на крајот на светиот муслимански месец Рамазан, во англискиот град присутни биле повеќе од стотина луѓе.
 Инцидентот се случил пред спортскиот центар Вестегејт, пренесуваат локалните медиуми. Според првите информации, повредени се пет лица, а се стравув

Пронајдете не на следниве мрежи: