Зошто почесто треба да го јадете ова овошје?

Loading...

Го сакате и уживате ли во авокадото? Треба да знаете дека тоа има неколку добри страни и можеме да го користиме и за третмани за убавина.Како да одбереме авокадо? Во продавниците најчесто може да се купи авокадо со танка и глатка зелена кора и кремасто бледозелено месо внатре. Во дуќаните обично се носи незрел и тврд плод за да не се оштети во транспортот. Зрел е ако е мек на допир. Не купувајте авокадо ако кората му е оштетена и има темни дамки. Незрелото авокадо ќе дозрее за три до пет дена, а зрелото овошје може да го чувате во ладилник најмногу една недела. Ако го покапете со лимонов сок, можете олупено и исецкано на парчиња да го чувате во затворен сад до два дена. Замрзнато пире од авокадо, исто така попрскано со неколку капки лимонов сок, во замрзнувач може да стои до пет месеци.
Авокадото има повеќе калиум отколку бананата: Еден авокадо има 975 милиграми калиум, а бананите, кои се познати по високото ниво на калиум, имаат за половина помалку односно 487 милиграми.
Повеќе на najadise.mkКако да одбереме авокадо? Во продавниците најчесто може да се купи авокадо со танка и глатка зелена к

loading...
Loading...