ЖРК Вардар го совлада Лајпциг

Вардарки се пробија на третата позиција во првата група со 7 бода, еден повеќе од денешниот ривал и од Турингер, екипа која има меч помалку со остварената победа од 26-20 над тимот на Лајпциг.Ина Суслина беше клучот за успех на „црвено-црните“ со неверојатни 16 одбрани, а и на спротивната страна блескаша Катја Шулке со 15 одбрани.
Кај Вардар конечно блесна Ања Алтхаус со 6 погодоци, два повеќе од вкупниот гол-ефект на германскиот пикер во целата сезона во Лигата на шампионите.
Во осмото коло Вардар ќе и гостува на последнопласираната екипа на Крим во Љубљана и со триумф речиси сигурно ќе си обезбеди пласман во четвртфиналето.Ина Суслина беше клучот за успех на „црвено-црните“ со неверојатни 16 одбрани, а и на спротивната страна блескаша Катја Шулке со 15 одб

Пронајдете не на следниве мрежи: