Победи на водечките тимови, Штрус му ја расипа одличната вечер на Дончиќ

Водечките тимови во НБА лигата, Бостон и Минесота ги продолжија изминатата ноќ победничките низи со триумфите над Фоладелфија односно Сан Антонио

Селтикс ги победија 76ерс со 117:99. Џејлен Браун постигна 31 поен, а Џејсон Тејтум заврши со 29 поени, 11 скока и осум асистенции за да му помогне на Бостон да ја продолжи победничката серија на девет натпревари со победата над гостинската Филаделфија. Филаделфија заостануваше со два разлика на девет минути до крајот, но Бостон ги постигна следните 16 поени и поведе со 107:89 на четири минути до крајот. Бостон имаше предност од 56-28 во скокови. Тајрис Макси постигна рекордни 32 поени за 76ерс, кои добија 16 поени од Рики Кунсил.

Водечкиот тим на Западот, Минесота Тимбервулвс победи со 114:105 против Спарс. Ентони Едвардс избегна повреда на зглобот на крајот на втората четвртина и постигна 34 поени додека играчите на Минесота издражаа и ги победија Сан Антонио во Минеаполис. Минесота победи по шести пат во седумте последни натпревари и остана на врвот на табелата во Западната конференција и покрај тоа што играше без Карл-Ентони Таунс, кој го пропушти натпреварот од лични причини. Девин Васел ги предводеше Спарс со 21 поен, додека Келдон Џонсон додаде 20. Виктор Вембањама постигна 17 поени, 13 скока и четири блокади.

Њујорк Никс на домашен терен беа поразени од Њу Орлеанс со 92:115. Пеликанс убедливо славеа против Њујорк, кој непосредно пред натпреварот остана без повредените Џејлен Брунсон (врат) и Ајсеја Хартенштајн (ахилова тетива). Треј Марфи Трети постигна 16 од своите 26 поени во четвртата четвртина, Брендон Инграм имаше 24, а Зион Вилијамсон заврши со 21 за Пеликанс, кои ја прекинаа серијата од два пораза. Донте ДиВинченцо постигна 23 поени а Бојан Богдановиќ 20 коша за Никс, кои имаат сооднос 3-7 во последните 10 натпревари.

Макс Штрус погоди „тројка“ од својата половина на теренот со истекот на времето за да ги доведе домашните Кливленд Кавалирс до победата од 121:119 над Далас Маверикс. Штрус се израмни со Донован Мичел постигнувајќи седум „тројки“ изминатата вечер, а Мичел впиша 31 поен, седум скока и шест асистенции, а тимот надополни седум загубени топки. Штрус заврши со 21 поен, а Џерет Ален имаше 19 поени и девет скока за Кавалирс, кои освоија две едноподруго победи. Блесокот на Штрус му ја расипа одличната вечер Лука Дончиќ, кој за Далас забележа 45 поени, 14 асистенции, девет скока и три украдени топки.

Вориорс победија со 123:112 против Визардс. Клеј Томпсон го надигра Џордан Пул во дуелот меѓу поранешните соиграчи од клупата, а Крис Пол триумфално се врати по отсуството од 21 натпревар. Кај Голден Стејт, Ендрју Вигинс не беше на располагање од лични причини, а Стивен Кари реализираше само 4 од 16 обиди за „тројка“, но прецизната рака на Томпсон ги доведе Вориорс до нивната деветта победа во 11 натпревари. Томпсон постигна 6 од 11 тројки на патот до остварувањето на 25 поени за 27 минути. Во меѓувреме, Пул постигна само 2 од 8 за три поена и 5 од 17 од поле остварувајќи 12 поени против тимот што го размени како дел од пакетот Пол изминатава вонсезона. Пол имаше девет поени, четири скока, шест асистенции и четири украдени топки.

Меџик ги победија Нетс со 108:81, Франц Вагнер постигна 21 поен, а Мориц Вагнер 16 додека Орландо го мина гостувањето кај Бруклин со најнизок офанзивен учинок во сезоната. Кол Ентони и Маркел Фулц постигнаа по 12 поени за Орландо, кој водеше со дури 33 поени и го доби четвртиот од последните пет натпревари. Бруклин направи 20 загубени топки и падна на 1-3 под привремениот тренер Кевин Оли. Нетси беа без Кам Томас (истегнување на десниот зглоб) и Бен Симонс (повреда на левото колено).