АКО ИМАТЕ ХЕРПЕС, ЈАДЕТЕ ЛУК И ЈОГУРТ, А ОВАА ХРАНА ТРЕБА ДА ЈА ИЗБЕГНУВАТЕ!

„Досадната“ појава на кожата на усните може да се олесни со правилна исхрана.
Вирусот херпес симплекс е присутен кај 95% од луѓето и бројот на „среќници“ кои никогаш немале херпес е навистина мал. Постојат и народни лекови против херпес, но и предизвикувачи кои ќе го направат уште поизразен.
Исхраната е фактор кога станува збор за херпесот, затоа има храна што треба да се избегнува и онаа што треба да се зајакне во исхраната кога ќе се појави.
Рускиот имунолог и алерголог д-р Вереника Александровна изјави дека инфекцијата најчесто се пренесува со бакнување или капки, а појавата на кожата се „активира“ со пад на имунитетот.
Предизвикувачи се стрес или вознемиреност, настинка, грип, дијабетес, интоксикација, прекумерно внесување кафе или алкохол, почеток на менструација, истоштеност, но и неправилна исхрана и глад.
Кога излегува херпесот, секогаш треба да се консултирате со лекар, а специјалистот ќе ви препише терапија со лекови против херпес. Мастите и таблетите помагаат во намалување на непријатноста и ерупциите на кожата.
Ако имате херпес, јадете храна богата со лизин, кој се наоѓа во храна како што се посно месо, јајца, млечни производи, јогурт и избегнувајте храна што содржи аргнин, тоа е во цели зрна, чоколадо и јаткасти плодови.
„Избегнувајте кисела храна, како што се агруми, домати и сè што содржи оцет. Вклучете во исхраната свежо овошје и зеленчук, особено карфиол, бела зелка, прокељ, кромид и лук“, вели таа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.