АЛВЕШ ЗАВРШИ ВО ПРИТВОР: Обвинет дека силувал девојка и ја терал да вика дека е негова ку*ва!

Шпанските и бразилските медиуми објавија нови шокантни детали за Дани Алвеш, кој заврши во притвор откако наводно силувал девојка во Барселона.

Несреќната девојка го пријавила случајот во полиција и Алвеш е обвинет за тешко кривично дело, а ќе остане во притвор бидејќи судијата реши да нема кауција за негова слобода.

„Цврсто ја фати девојката, по што побара од неа да го фати за меѓуножјето. Тоа го направи двапати, а таа се спротистави. Жртвата откри дека Алвеш ѝ го кренал фустанот, по што ја силувал и ја терал да зборува дека е негова мала ку*ва. Потоа ѝ удрил шлаканица и ја турнал на подот“, објави „Периодико“.

Поранешниот бразилски репрезентативец Дани Алвеш беше обвинет за сексуален напад и нареди шпански судија да биде задржан без кауција, откако се појави на суд во петокот.

Алвеш (39) е обвинет за сексуален напад на жена во ноќен клуб во Барселона во декември.

Во видео изјава подоцна во петокот, претседателот на Лига МХ клубот Пумас УНАМ Леополдо Силва објави дека го раскинува договорот со Алвеш.

„Клубот Универзидад ја носи одлуката да го раскине договорот со Дани Алвеш со оправдана причина“, рече Силва.

„Ова е институција која промовира почит и правилно, достоинствено и професионално однесување на своите машки и женски играчи и на теренот и надвор од него, бидејќи тие се пример во Мексико и во целиот свет. Не можеме да дозволиме никакво однесување што би ѝ наштетило на нашата филозофија.”

Алвеш се врати во Шпанија од Мексико оваа недела за да се соочи со обвиненијата. Тој во петокот се пријави во локалната полициска станица во Барселона, а потоа беше одведен во Сиутат де ла Јустиција од страна на полицајците во очекување на испитување од судијата.

Државните обвинители побараа тој да биде задржан без кауција, а судијата се согласи откако го обвини за сексуален напад по неколкучасовното сведочење од него, наводната жртва и сведок, соопшти судот.

Доколку таа одлука не биде поништена по жалба, Алвеш ќе остане во притвор до судењето на се уште неодреден датум. Првичната истрага беше покрената претходно овој месец. Алвеш негираше дека сторил нешто лошо.

Обвинението за сексуален напад во Шпанија може да значи се, од несакано сексуално пипкање до силување. Полицијата соопшти дека не може да даде никакви детали за случајот, но наводната жртва во петокот сведочеше дека Алвеш ја пипнал и ја силувал на 30 декември во Сатон, ноќен клуб во Барселона.

Една жена прво поднела полициска пријава против Алвеш на 2 јануари, тврдејќи дека тој несоодветно ја допирал под нејзината облека без согласност.

Според весникот La Vanguardia, 23-годишникот ги известил менаџерите на ноќните клубови и тие ја контактирале полицијата. Полицијата потоа ја префрлила наводната жртва во Болничката клиника во Барселона, упатна болница за лекување на случаи на сексуална злоупотреба. Два дена по наводното силување, младата жена го пријавила поранешниот играч кај властите.

Жената рече дека им кажала на обезбедувањето што се случило, а локалната полиција била информирана и зела изјави на сведоци.

Поранешниот дефанзивец на Барса, Јувентус и Пари Сен Жермен негираше дека сторил нешто лошо во интервју за шпанскиот телевизиски канал Антена 3 овој месец.

Најпрво би сакал да демантирам се“, изјави Алвеш. „Бев таму, на таа локација, со повеќе луѓе, добро се забавував. Сите знаат дека сакам да танцувам. Да се забавувам, но без да го напаѓам просторот на другите.

„Многу ми е жал, но не знам која е таа млада дама, не знам која е, никогаш во животот не сум ја видел.

Алвеш, дефанзивец, беше клучен дел од златните години на Барселона, играјќи на десното крило на тимот со Лионел Меси помеѓу 2008 и 2016 година. Тој ја освои Лигата на шампионите три пати со каталонскиот клуб, на кој накратко се приклучи минатата сезона.

39-годишниот играч е еден од најуспешните играчи во фудбалот, освојувајќи големи титули со неколку клубови. Тој, исто така, му помогна на Бразил да освои два трофеи на Копа Америка – во 2007 и 2019 година – и златен олимписки медал на 38-годишна возраст.

Пронајдете не на следниве мрежи: