Ајкула уби нуркач во познато одморалиште: му ги скина главата и вратот, ги игнорирал предупредувањата на експертите

Голема бела ајкула го уби нуркачот Мануел Лопез во познато летувалиште во Мексико.

Страшниот напад се случил на 5 јануари, а ајкулата му ја откинала главата и вратот на нуркачот.

СО ПУЛС24 ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ ЗА АЈКУЛИТЕ
Ајкула уби нуркач во познато одморалиште: му ги скина главата и вратот, ги игнорирал предупредувањата на експертите

Мануел нуркал во популарниот залив Тобари, кога ненадејно го нападнала ајкула долга шест метри.

Нуркаше кога животното го нападна.

Портпаролот додаде дека нуркачите во оваа област биле предупредени за зголемено присуство на ајкули и дека повеќето од нив тие денови не влегле во водата, пишува Мирор.

Мануел веројатно не сакал да ги послуша тие предупредувања, бидејќи се обидел да заработи ловејќи школки.

„Големите бели ајкули се најзастапени во Калифорнискиот Залив во текот на декември и јануари, кога бремените жени влегуваат во областа“, велат експертите.

По нападот заливот бил затворен за пливање 24 часа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.