БИЛ ГЕЈТС: Верувам во вакцини и вештачка интелигенција, а не во вселената! Патувањето на Марс е бесмислено

Патувањето на Марс е прилично скапо. Со овие пари можете да купите вакцини против големи сипаници и за само 1.000 долари (915 евра) можете да спасите доста животи“, неодамна коментираше милијардерот Бил Гејтс за финансиската (не)поддршка на вселенските истражувања. Во исто време, тој додаде дека затоа патувато на Марс му нема смисла.

БИЛ ГЕЈТС: Верувам во вакцини и вештачка интелигенција, а не во вселената! Патувањето на Марс е бесмислено

Но, спроти основачот на Мајкрософт стојат милијардери кои се повеќе од фасцинирани од вселената. Меѓу нив се основачот на Амазон Џеф Безос, британскиот тајкун Ричард Бренсон од империјата Вирџин Галактик и сопственикот на Твитер, Спејс Икс и Тесла, Илон Маск. Последниот постојано им кажува на новинарите дека сака да основа колонија на Марс. Маск почна да инвестира во вселенска технологија во 2002 година, а Безос пред нешто повеќе од две години, но со компанијата Blue Origin веќе беше надвор од орбитата на Земјата, потсетува Би-Би-Си.

Освен во фармацевтските производи, Гејтс верува и во вештачка интелигенција. Тој верува дека развојот „драматично ќе го промени човештвото“. Истовремено, тој се потпира на фактот дека со нејзина помош луѓето дополнително ќе ја подобрат ефикасноста на лековите и вакцините, а ќе одговара и на други научни прашања. Не се само роботите, туку асистентите кои ќе ја зголемат продуктивноста, истакнува тој.

Тој го коментираше и појавувањето на неговото име во неколку теории на заговор што се појавија за време на епидемијата на Ковид-19. Вели дека ова не го очекувал и дека наводите го изненадиле. „Добив милиони пораки дека сум предизвикал пандемија или дека ги следам луѓето со вакцини“, истакна тој.

„Вистина е дека сум поврзан со вакцини. Но вакцините кои спасуваат животи“, додаде Гејтс. Тој претпоставува дека луѓето го избрале како „негативец“ во нивните приказни затоа што претпочитаат драма отколку едноставни објаснувања.

Најбогатиот човек на Земјата долго време инвестирал голем дел од своето богатство во подобрување на глобалното здравје, но, како што вели, моментално ги вложува своите пари и енергија во борбата против климатските промени и искоренувањето на гладот ​​и болестите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.